POPIS POHYBU KVAPALÍN



   Opisovať pohyb kvapaliny ako pohyb jej jednotlivých častíc je t'ažko možné a tiež neúčelné. Oveľa vhodnejší je spôsob, pri ktorom prúdiacu kvapalinu považujeme za spojité prostredie. Každému bodu tohto prostredia priradíme vektor rýchlosti v› = v (r, t) . Podľa rýchlosti hovoríme o hydrostatike, ak v každom bode v = 0 , a hydrodynamike ak v 0. Ak pole vektora rýchlosti nezávisí od času, t.j. v = v (r) , prúdenie je stacionárne.


   Na opis a znázornenie prúdenia je vhodné zaviesť prúdnice. Prúdnice sú orientované krivky, ktorých dotyčnica v každom bode má smer vektora rýchlosti. Prúdnice ďalej zavádzame tak, aby ich hustota, t.j. počet čiar na kolmú plochu ?S bol úmerný rýchlosti v danom mieste. Prúdnice alebo inak povedané prúdové čiary nám poskytnú informáciu nielen o smere prúdenia, ale aj o jeho rýchlosti. Prúdnice preložené krivkou kolmou na smer prúdiacej kvapaliny vytvárajú prúdovú trubicu. Plášťom takejto prúdovej trubice neprechádza žiadna kvapalina.





Obr. 75 Prúdnice prúdová trubka


   Dôležitou aproximáciou je ideálna kvapalina. Ideálna kvapalina je nestlačitelná a bez vnútorného trenia. Reálna kvapalina je stlačitelná (i ked' málo) a medzimolekulové sily a zrážky molekúl sa v nej prejavujú vnútornýrn trením -viskozitou.




na začiatok