» Projekt semestrálnej práce z fyziky  
 ¤ Obsah  

» Úvod
» Čo dokáže vodná para
» Ako sa zrodia kryštáliky
» Ako rastú kryštáliky
» Fyzikálne vyjadrenie
» Niečo o ľade

 ¤ Ako rastú kryštáliky
Ľadové kryštály môžu rásť dvoma spôsobmi priamym usadzovaním molekúl vodnej pary na zárodkoch alebo kryštáloch sublimáciou a zmrznutím prechladených kvapiek vody. Sublimácia sa v plnej miere uplatňuje pri viazaní molekúl vodnej pary priamo na kryštálikoch ľadu, čo umožňujú obzvlášť priaznivé podmienky v zmiešaných oblakoch. V nich prechádza vodná para z kvapky na kryštál, nad ktorým je menší tlak vodnej pary v stave nasýtenia ( naximálne možný tlad vodnej pary pri danej teplote vzduchu ). Rozdiel nasýtenej vodnej pary nad ľadom a prechladenou vodou záporný a dosahuje maximum ( - 0,269 hPa ) pri teplote - 12 °C. V dôsledku toho prebieha na kryštálikoch ľadu kondenzácia skôr a zároveň aj rýchlejšie ako na kvapkách vody. Ak teda vedľa seba existujú prechladené kvapky vody a kryštáliky ľadu, dochádza k vyparovaniu kvapiek a nasledovnému rastu ľadových kryštálikov sublimáciou na úkor vyparujúcich sa kvapiek vody. Tento prechod má dôležitú úlohu pri tvorbe zrážok.

Z fyzikálneho vyjadrenia vyplýva, že rast kryštálikov ľadu sublimáciou závisí predovšetkým od ich tvaru a je oveľa zložitejší ako rast kvapiek kondenzáciou. Významnú úlohu má pritom 5 doplňujúcich faktorov:

  • Rozdielny tlak nasýtenej vodnej pary nad rôznymi hranami toho istého ľadového kryštálu. Nad základňou malého, ale relatívne dlhého kryštálu, je napätie nasýtenia menšie ako nad bočnými stenami, v dôsledku čoho kryštálik rastie do dĺžky. Takýto rast stĺpika je výrazná pri malých vonkajších presýteniach, napr. pri nízkych teplotách vzduchu.

  • Rozdielny gradient tlaku vodnej pary. Na rozdiel od kvapky vody nepozorujeme okolo kryštálika ľadu sférických rozdelenie hustoty vodnej pary, ale v blízkosti hrán a rebier je gradient tlaku relatívne väčší. To spôsobuje zvýšený prísun vodnej pary do týchto miest, zosilnenú sublimáciu, a teda rýchlejší rast ľadu hrán a rebier. Rýchly rast ľadu na rebrách, obklopujúcich malú základňu, vytvára postupne mnohouholník s prázdnymi miestami. Po dosiahnutí určitej kritickej veľkosti hrán a rebier prestane kryštálik rásť týmto smerom a začne sa vetviť na rebrách v šiestich smeroch vo forme lúčov. K centru snehovej vločky bude prichádzať stále menej vodnej pary a budú vznikať veľké rozvtvené hviezdicové vločky snehu "dendrity".

  • Závislosť charakteristického rozmeru od tvaru kryštálika. Pri raste ľadových kryštálikov má význam ich počiatočný tvar a veľkosť, čo charakterizuje kapacita kryštálu vyjadrujúca rozmanitosť tvarov ľadových kryštálikov v prípade.

  • Ventilačný činiteľ. Ak narastajúca snehová vločka začne padať výraznou rýchlosťou, jej kontakt s presýtenou atmosférou sa zosilňuje a sublimácia sa zrýchľuje úmerne tzv. ventilačnému činiteľovi Y.

  • Rekondenzácia, t.j. rast ľadových kryštálikov prechladených kvapiek vody do vytvorenia veľkých snehových vločiek alebo sublimácia vodnej pary na kryštálikoch ľadu na úkor vyparujúcich sa kvapiek vody. Napríklad pri teplote -5 °C dosahuje rýchlosť rastu kryštálov v dôsledku rekondenzácie 0,7 µm/s. Najpriaznivejšie podmienky na rekondenzáciu sú v zmiešaných oblakoch, pričom najintenzívnejšie prebieha tento proces pri teplote okolo -12 °C, keď je rozdiel tlaku nasýtenej vodnej pary nad ľadom a prechladenou vodou maximálny. To vedie k tvorbe koloidálne nestáleho oblaku a vypadávaniu zrážok. Efekt ventilácie ešte rekondenzáciu zosilňuje.

    Ľadové kryštáliky vzniknuté zmrznutím kvapiek vody a narastajúce sublimáciou vodnej pary sa môžu ďalej zväčšovať pri padaní v atmosfére. Pritom sa predovšetkým uplatňuje koagulácia (spájanie menších kryštálikov do väčších ) , ktorá môže nastať napríklad pri padaní kryštálikov nerovnakou rýchlosťou, elektrostatickými silami či atmosféricou turbulenciou.

    Na kryštáloch sa usadzujú drobnejšie oblačné častice kvapalného aj pevného skupenstva v závislosti od toho, akými vrstvami kryštál padá. Výsledkom sú zhluky kryštálov v tvare snehových vločiek, kryštály so zmrznutými kvapkami vody i kryštály obalené amorfnou vrstvou ľadu. Ak je pri zemskom povrchu záporná teplota, snehové vločky padajú na zem vo forme snehu alebo snohových ( ľadových ) krúpok. Ak sú v oblaku silné vertikálne prúdy vzduchu, kryštály obalené amorfnou vrstvou ľadu rastú do veľkých rozmerov (s priemerom 5 až 50 mm) a padajú na zemský povrch ako krúpy.
  •  

    (c)2002 Dáška Škriteková a Milan Smieško