V súčasnosti sa toto zariadenie teší opätovnému návratu záujmu. Staršie Camery Obscury sú uznávané ako významné kultúrne a historické pamiatky, nové sa začínajú stavať po celom svete.
Napríklad hore odfotená Camera Obscura z Discovery Parku v Safforde (Arizona) je vybavená dvoma hlavnými šošovkami s priemerom 100 cm s otvorenou clonou 97,5 cm. Stredná šošovka je 8,75 cm hrubá s priemerom 47,5 cm. Slúži na vyrovnanie získavaného obrazu. Výsledný vonkajší obraz sa premieta obrátene na zakrivenú 3,6 m dlhú a 1,5 m vysokú obrazovku vstavanú do vnútornej steny objektu.
Ďalšia z mnohých Camier Obscúr postavených na území USA sa nachádza v Santa Monice (California).
Ako vidieť vzniknutý obraz je dostatočne jasný a ostrý.
Jedno z najznámejších zariadení postavených na princípe tmavej komory sa nachádza v Nemecku. Táto Camera Obscura bola postavená na vrchu Obyin v roku 1852 hodinárom Weberom. V roku 1980 ju profesor Siegfried Ilgen s pomocou študentov prestaval.
Jej schéma je približne takáto:
Popis:
Takto postavená komora s otočnou vežou poskytuje obraz okolia domu na vrchu Obyin – turistov, autá, skalné partie a pod. Konkávny stôl s meniteľnou výškou slúži na zaostrenie obrazu (pre bližšie objekty sa musí zobrazovacia plocha posunúť smerom nadol).
1. Otočná veža
2. Sklopné zrkadlo
3. Šošovka
4. Tmavá miestnosť
5. Zobrazovacia plocha. Pre bližšie objekty sa musí plocha posunúť smerom nadol (kvôli ostrejšieho obrazu).
Napríklad táto mapa lokácii Camery Obscury vo Veľkej Británii môže byť do budúcnosti inšpiráciou pre zaujímavý výlet ...