KOPÍROVACIE STROJE


01. 12. 2004 3002P

Raček Matej


Kopírovacie zariadenia sa používajú veľmi dlhú dobu. Ich vývoj prešiel viacerými krokmi. Najskôr sa objavili na trhu monochromatické (čiernobiele) kopírovacie zariadenia. Farebné kopírovacie zariadenia sú dnes dostupnejšie ako v minulosti ale stále sú veľmi drahé pre jednotlivcov. Farebné kopírovanie obvykle poskytujú firmy ktoré sa orientujú na tlač a kopírovanie dokumentov, ... . V roku 1934 japonská firma Mita založila prvý závod na výrobu tlačiarenských strojov v Osake. Predchodca prvého analógového kopírovacieho stroja bol vyrobený v roku 1951. Na svetový trh prenikla táto firma v roku 1957 a ihneď sa stala uznávanou značkou na svete. Veľmi rýchlo sa táto spoločnosť usadila na špičke vývoja a výroby kopírovacích zariadení. V roku 1974 uviedla na trh prvý kopírovací stroj na normálny kancelársky papier. Podnik v Hirakate ktorý bol založený v roku 1964 bol zmodernizovaný od základov a patrí medzi najlepšie vybavené prevádzky Mity. Spotrebný materiál Mita sa vyrába z závode v Južnej Karolíne v USA od roku 1992 kedy začal svoju prevádzku. Dlhodobo kvalitné výstupy výrobných liniek boli dôvodom na udelenie certifikátu kvality ISO 9002 pre všetky výrobné závody. Ďalšie obdobie sa nieslo v duchu digitalizácie. V roku 1998 sa spojili firma Kryocera a Mita za účelom úzkej spolupráce v oblasti výskumu a vývoja. Firma Kryocera sa zaoberá od roku 1959 keď bola založená vývojom a výrobou optických a elektronických systémov, vrátane kamier, fotoaparátov, laserových tlačiarní a telekomunikačných zariadení. Medzi svetovú špičku sa môže radiť vo výrobe mikrokeramických a elektronických súčiastok a solárnych článkov.



Na začiatku sa používali analógové kopírovacie zariadenia, ktoré mohli slúžiť len na kopírovanie. V súčasnosti sa používajú digitálne kopírovacie zariadenia, ktoré plnia funkciu viacerých zariadení. Tieto multifunkčné zariadenia vedia skenovať, tlačiť, kopírovať a niektoré aj príjmat a posielať faxy. Tieto multifunkčné zariadenia sú určené pre malý objem kopírovaných/tlačených strán. Veľké kopírovacie zariadenia ku ktorým je možné pripojiť sorter zvládajú desatisíce strán mesačne. Malé, multifunkčné zariadenia vedia väčšinou pracovať len s formátom A4. Pri malých aj veľkých kopírovacích strojoch sú veľmi dôležité obstarávacie a prevádzkové náklady. Väčšina firiem si radšej priplatí za obstaranie s tým, že prevádzka bude lacnejšia ako pri nižšej nákupnej cene. Všetci výrobcovia sa snažia vyvinúť stroj s čím menšími rozmermi, len niektorý zabúdajú na komfort,... . Novšie kopírky majú pri tlači rozlíšenie 1200x1200dpi, pri farebnej aj čiernobielej tlači. Samostatné atramentové náplne sú najlepšou voľbou pre ekonomickú atramentovú tlač. Skener pracuje v natívnom rozlišení 300x300dpi a softvérovo až v rozlišení 4800x4800dpi. Jedna náplň čierneho atramentu vystačí na približne 1200 strán. S farebným atramentom môžeme vytlačiť okolo 300 strán. Pri laserových tlačiarňach sa počíta spotreba tonera na tisícky strán. Kopírka pracuje vlastne na princípe skenera a tlačiarne v jednom zariadení. Pri analógových kopírovacích strojoch sa najprv osvetlila predloha a obraz sa cez sústavu šošoviek prenášal na selénový valec kde zanechal svoju stopu vo forme náboja. Papier sa nabil opačným nábojom. Tam kde bol náboj na valci tak pritiahol toner na valec a ten ho preniesol na papier pomocou staticnej elektriny. Po tomto úkone sa musel valec vyčistit aby sme mohli tlačiť ďalšie strany. Toner ktorý sa nachádza na papieri je potrebné „zapiecť“. Ak ho nezapečieme tak bude stále vo forme prášku a veľmi ľahko sa prichytí o rôzne predmety. Tento valec je potrebné po určitom čase vymeniť pretože už nemá svoje schopnosti ako keď je nový a čistý.



V optickej časti, teda kde sa skenuje predloha môžeme nastaviť či chceme kopírovať 1:1, zväčšiť alebo zmenšiť. Toto všetko zabezpečuje elektronika.



Moderné kopírovacie stroje pracujú s jednotkami a nulami. Je možné ich použiť ako skener, tlačiareň, ... . Ako kopírovací stroj môžu pracovať samostatne bez počítača. Menšie stroje majú informačný LCD panel malý, strohý. Keď je zariadenie staršieho dátumu výroby býva na paneli len znázornená kopírka a  LED diódy s rôznymi farbami označujúce poruchu. Hneď vedľa je legenda čo ktorý symbol znamená. Pri väčších strojoch býva tento informačný panel plne grafický. Keď sa zasekne papier nemusíme ihneď volať servisného technika, panel nám ukáže kde sa zasekol. V návode nájdeme ako sa k nemu dostaneme. Obvykle sa zasekne pri podávaní(tesne pred vchodom ku selénovému valcu) alebo potom pri zapekacej peci. Papier opatrne vytiahneme. Nikdy nesmú ostať zvyšky zaseknutého papieru v stroji, lebo sa môže dostať do stavu keď budeme musieť zavolať servisného technika. K digitálnym kopírovacím zariadeniam môžeme pripojiť počítač čím sa zvýšia využívacie možnosti prístroja.