Svetlo a jeho vlastnosti

Dlho bolo fyzikom nejasné,  čo je vlastne svetlo.. Svetlo, či u. slnečné alebo svetlo z umelých zdrojov je  elektromagnetické .iarenie, ktorého podstatou  je  kmitanie vzájomne viazaných, na seba kolmých po-lí:  magnetického a elektrického. Rýchlosť kmitania  -  frekvencia, a od nej odvodená vlnová dĺ.ka, charakterizujú jednotlivé ty-py  elektromagnetického .iarenia. Celé elektromagnetické spektrum je znázornené na obr.1.     

 

 

Frekvencia je udávaná počtom kmitov za sekundu a nie je závislá od prostredia, kto-rým svetlo prechádza. Preto sa pri  zmene optického  prostredia frekvencia nemení. Fyzikálnou veličinou  kmitočtu  je  1 hertz (Hz).  Vlnová  dĺ.ka je definovaná  ako  vzdiale-nosť, ktorú prejde  .iarenie  počas doby jedného kmitu a je závislá od rýchlosti .í-renia .iarenia.  Vlnová dĺ.ka  ë, kmitočet  í, a rýchlosť .í-renia elektromagnetického .iarenia  c  sú vyjadrené vzťahom:vztah1

Zásadné rozpory boli v tom,  či  svetlo  sú vlny alebo  prúd  častíc. Tieto rozpory od-stránila kvantová elektrodynamika.  Podľa tejto  teórie prenos energie elektromagne-tickým .iarením nie je plynulý, ale dochá-dza  k nemu  kmitavým  dejom  po  malých častiach, tzv.  kvantách. Energia jedného kvanta, alebo  fotónu, je vyjadrená vzťa-hom: 

ktorý  sa nazýva Planckova rovnica a vyjadruje, .e energia ka.dého fotónu nie je rovnaká, ale závisí od frekvencie dané-ho .iarenia. Čím  vy..í  je  kmitočet, alebo čím krat.ia je vlnová dĺ.ka, tým č.ia je prená.aná energia. Písmeno h v rovnici (2) je tzv. Planckova kon.tanta (6.6256x10-34 Js).  Niektoré fyzikálne pochody  sa vysvetľujú hraničnými  prípadmi kvantovej elektro-dynamiky, vlnovou teóriou (rozdelenie poľa v rezonátore) alebo korpuskulárnou teóriou (optický zosilňovač). Konvenčné svetelné zdroje, ako sviečka alebo  .iarovka vy.arujú svetlo v.etkými smermi  do  okolitého  priestoru.  Určité usmernenie svetelných lúčov  ô.eme do-cieliť pou.itím rôznych prídavných  zaria-dení, ako napr. parabolickými reflektormi, .o.ovkami  alebo vhodne umiestnenými tienidlami. Na rozdiel od toho,  svetlo  vychádzajúce z laserovej trubice je sústredené do úzkeho lúča,  ktorý  sa .íri na veľké vzdialenosti s inimálnym  rozptylom.  Táto  vlastnosť laserového lúča je označovaná ako  prie-storová koherencia (obr. 2).   

Ka.dý zdroj svetla má ohraničené priesto-rové  rozlo.enie.  Jednotlivé  atómy  alebo molekuly zdroja vy.arujú nezávisle od se-ba svetelné vlny.  Priestorová  koherencia sa dá zosilniť jednak clonou alebo zväč.e-ním vzdialenosti od svetelného zdroja, čím ale klesne intenzita svetla. Priestorová ko-herencia  má svoj vzťah k ohybu svetla. Rozptyl  laserového  ča, ktorý vzniká pri .írení na veľké vzdialenosti sa nazýva divergencia. Podobne sa správa  paralelný svetelný lúč  po  prechode clonou, kedy sa po určitej vzdialenosti .roz.iruje. - do-chádza k ohybu svetla. Viditeľ  .iarenie  je    časť elektro-magnetického  spektra, na ktorú je  ľudské oko  citlivé (400 - 700 nm). Oblasť  vidi-teľného .iarenia je na jednej  strane  ohra-ničená  časťou elektromagnetického .iare-nia s vlnovou dĺ.kou pod 400 nm, a nazý-va sa ultrafialové (UV) .iarenie, na druhej strane prechádza do  časti elektro-magnetického .iarenia s vlnovou  dĺ.kou nad 700 nm a nazýva sa infračervené (IR) .iarenie. Konvenč  svetelné  droje  emitujú  .iare-nie, ktoré pokrýva .iroký  pruh  elektro-magnetického  spektra, spravidla pokrýva-júc aj celú viditeľnú oblasť. Na rozdiel od toho, laserové .iarenie  veľmi  úzky spektrálny  rozsah,  niekedy len vo forme úzkej čiary. Svetelný zdroj, ktorého .iarenie okrýva celú  viditeľ  časť spektra,  ľudské oko vníma  ako  .biele.  svetlo.  Na  rozdiel  od toho úzke spektrum .iarenia  ľudské oko percipuje ako .čisto farebné. svetlo, ako monochromatické svetlo. Táto vlastnosť laserového .iarenia - jeho úzka spektrálna emisia - sa často nazýva časová koheren-cia. Ak vlny z dvoch oblastí  priestoru  mô.u vytvárať efekt interferencie (obr. 3),

označujeme ich ako koherentné. Dva  kohe-rentné fotóny mô.eme zhruba prirovnať ku  dvom  ladičkám,  ktoré  spolu  kmitajú presne na tej istej frekvencii a presne v tej istej fáze.

 

V.eobecne  sa uznáva, .e čas pozorovania vzorky vlnenia (fringe pattern) je dlhý v porovnaní  s časom existencie atómov, z ktorých pochádza .iarenie

 

Prirodzené  zdroje  svetla  sa  skladajú z veľkého počtu atómov a molekúl,  ktoré nezávisle od seba emitujú .iarenie. Jednotlivé atómy vysielajú pritom svetlo iba po-čas ohraničeného časového intervalu. Pole .iarenia svetelného zdroja pozostáva takto zo  .tatistického  sledu  jednotlivých  vlno-vých prúdov. Stredné  trvanie  vlnového prúdu sa volá koherenč  čas. Čím  u..ia je .írka svetelného pásma, tým  č  je koherenč  čas, resp. koherenčdĺ.ka. Vo  v.eobecnosti  sa  lí.i  laserové  .iarenie od .iarenia konvenčných svetelných zdro-jov: -  nepatrnou divergenciou lúčov -  nepatrnou spektrálnou .írkou pás-ma -  vysokou spektrálnou hustotou e-nergie - veľkou časovou a priestorovou ko-herenciou -  stabilitou  amplitúdy  (v  stacionár-nej prevádzke) - mo.nosťou generácie krátkych svetelných pulzov  (DONGES, 1988).  

Niektoré fyzikálne aspekty elek-tromagnetického .iarenia

Uhol, ktorý charakterizuje roz.irovanie la-serovéhoča v čase jeho .írenia sa v priestore,  sa  nazýva  divergencia. V zásade sa divergencia skladá z dvoch častí. Jedna sa dá korigovať, alebo  kom-pletne eliminovať pou.itím .o.oviek. Čím men.ia je  nekorigovateľ divergencia, tým men.í je priemer lúča v ohnisku a tým č.ia je hustota energie. Pre laserový lúč kruhového tvaru sa dá vypočítať plocha lúča v ľubovolnej vzdialenosti od fokálnej roviny podľa vzorca

kde  S je plocha lúča,  d je priemer kruhového bodu v rovine najmen.ej dosiahnu-teľnej  veľkosti  bodu,  l je vzdialenosť od tejto roviny po povrch ko.e, alebo o.arovaný povrch,  È je  polovičný uhol divergencie. Hodnoty  d  a  È udáva výrobca lasera, alebo sa dajú odmerať priamo na laseri.  Divergencia laserových systémov sa zvyčajne udáva  v miliradiánoch  (mrad)  (1 mrad = 0.057°). Pri stanovovaní divergencie laserového lúča experimentálne, odmerá sa priemer lúča v dvoch rôznych vzdialenostiach  jeho dráhy, a polovič  uhol divergencie sa potom vypočíta  podľa vzorca:   

  

 

kde d2  je  priemer  č.ieho, vzdialenej.ieho bodu, d1 je priemer men.ieho, bli..ieho bodu a  ÷ je vzdialenosť  medzi  nimi. č.ia divergencia spôsobuje, .e  č pre-chádzajúci cez men.iu clonu sa roz.iruje rýchlej.ie a viac ako lúč prechádzjúci cez clonu č.iu. Tento efekt je výraznej.í pri vzdialenostiach č.ích ako 3 cm od mies-ta  výstupu  ča po cieľovú .truktúru. Priemer  laserového  ča po prechode ma-lým  otvorom  clony  je  v skutočnosti  č ako priemer laserového  ča po prechode č.ou clonou. Aby sme lep.ie pochopili reakciu ko.e na laserové  .iarenie,  musíme  spomenúť  tri charakteristiky laserového svetla: intenzitu .iarenia, dávku .iarenia  a expozič  čas.

Intenzita  .iarenia je .iarivý tok dodaný na jednotku plochy

 V prípade, .e laserový lúč nie je kolmý na cieľovú .truktúru, intenzita .iarenia sa vy-ráta podľa vzorca: 

 

 

kde Ee je intenzita .iarenia a  á je uhol dopadu lúča.