Výroba ele. energie pod¾a okruhov

Primárny okruh - Jadrová elektráreň je koncepčne riešená v dvoch samostatných energetických blokoch. Technologická schéma bloku je dvojokruhová. Konštrukčné riešenie primárneho a sekundárneho okruhu zaručuje ich hermetickosť a zabraňuje prenikaniu vôd z primárneho do sekundárneho okruhu, čím zostáva pracovné médium v sekundárnej časti neaktívne. Štiepnou reakciou jadrového paliva sa v aktívnej zóne reaktora uvoľňuje tepelná energia. Odvedenie tepla z reaktora zabezpečuje chladiaca voda, ktorá prúdi okolo palivových článkov prostredníctvom šiestich cirkulačných slučiek pripojených na reaktor.
Chladiaca voda s tlakom 12,25 Mpa a teplotou 269 °C vstupuje do reaktora potrubím a prechádza aktívnou zónou reaktora. Tu sa zvýši jej teplota na 297 °C a postupuje cez hlavné uzatváracie armatúry do paragenerátorov, kde odovzdá svoju tepelnú energiu sekundárnej vode a ochladená o 30 °C je čerpaná hlavným cirkulačným čerpadlom späť do reaktora. Na jednu z cirkulačných slučiek je pripojený kompenzátor objemu, ktorý slúži k udržaniu stáleho tlaku v primárnom okruhu. V spodnej časti kompenzátora je voda, ktorá má teplotu 326 °C, v hornej časti je para.
Stály tlak v primárnom okruhu je udržovaný automaticky pomocou elektroorievačov umiestnených v spodnej časti kompenzátora a sprchového systému napojeného na studenú vetvu cirkulačnej slučky. V prípade neprípustného tlaku v primárnom okruhu je kompenzátor vybavený poisťovacími ventilmi a barbotážnou nádržou.

Sekundárny okruh - Sekundárna (napájacia) voda, ktorá neustále zaplavuje búrky paragenerátora, sa mení na sýtu paru s teplotou 256 °C a tlakom 4,7 Mpa. Táto para je potrubím vedená na vysokotlakový diel turbíny. Na lopatkách turbíny expanduje a roztáča kolesá rotorov. Pri prechode turbínou para chladne a zvyšuje svoju vlhkosť. Preto prechádza cez separátor, v ktorom sa zbaví vlhkosti a zohreje sa na teplovýmenných rúrkach zohriatych parou odobranou z vysokotlakového dielu turbíny. Zo separátora para postupuje do dvoch nízkotlakových dielov turbíny.
V nich odovzdáva zbytok svojej tepelnej energie lopatkám rotora, ďalej vlhne a chladne. Na spoločnom hriadeli spolu s rotormi turbíny je umiestnený generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu. Na konci nízkotlakových dielov turbíny vstupuje parovodná zmes do kondenzátorov. V kondenzátoroch para skondenzuje. Kondenzát sa čerpadlami dopravuje cez nízkotlakové ohrievače do napájacej nádrže. Kondenzačné čerpadlá sú dvojstupňové, medzi stupňami čerpadiel je vložený systém čistenia kondenzátu.
Nízkotlakové ohrievače slúžia k ohrevu kondenzátu pred vstupom do napájacej nádrže. Kondenzát sa pred vstupom do napájacej nádrže zbavuje v odplyňovači plynov. Z napájacích nádrží je napájacími čerpadlami cez dva vysokotlakové ohrievače čerpaná do paragenerátorov.


Okruh chladiacej vody - Terciálny okruh umožňuje kondenzáciu pary v kondenzátoroch. Tvoria ho čerpadlá chladiacej vody, rúrkovnica kondenzátorov, chladiace veže a potrubný systém. Čerpadlá chladiacej vody čerpajú ochladenú vodu z bazénov pod chladiacimi vežami do kondenzátorov. Teplota ochladenej vody je závislá na poveternostných podmienkach a pohybuje sa v rozmedzí od 13 do 26 °C. V rúrkach kondenzátora sa chladiaca voda zohreje odobraním tepla kondenzujúcej pare o asi 13 °C. Oteplená voda je vedená do chladiacej veže, kde je rozstrekovaná a padá do bazénov pod vežami. Vlastné ochladzovanie prebieha prostredníctvom vzduchu prúdiaceho zo spodnej časti veže do hornej tzv. komínovým efektom. Prúdom vzduchu, ktorý unáša so sebou vodnú paru a drobné kvapôčky vody, sa vytvárajú oblaky pary nad chladiacimi vežami.