» Projekt semestrálnej práce z fyziky  
 ¤ Obsah  

» Úvod
» Čo dokáže vodná para
» Ako sa zrodia kryštáliky
» Ako rastú kryštáliky
» Fyzikálne vyjadrenie
» Niečo o ľade

 ¤ Niečo o ľade
Ľad pokrývajúci až desatinu pevniny je jedna z najúžasnejších látok na Zemi. To, čo sa zdá byť tou najbežnejšou vecou, stavia vedu vždy pred nové záhady a príroda vie z neho vytvoriť bizarné a veľkolepé, priam umelecké diela.

Je to naozaj látka akoby zložená z protikladov: hoci je tuhá, "tečie" po krajine, je ľahšia než voda, z ktorej pochádza. Výnimočnosť ľadu pramení z jeho hexagonálnej, šesťuholníkovej kryštalickej mriežky, ktorú vytvárajú molekuly vody pri teplote nižšej ako 0 stupňov Celzia. Šesť molekúl vody vytvorí kruh pripájajúci sa k iným takýmto kruhom, až to všetko pripomína plást včelieho vosku. V laboratóriu sa dá pri extrémnych tlakoch a teplotách vytvoriť aj dvanásť ďalších kryštalických foriem a dokonca aj dve amorfné formy - teda ľad bez kryštalickej mriežky.

Výskumníci už roky experimentujú s ľadom a snehom ako s materiálmi nielen na podklad ciest a letiskových plôch, ale aj do základu budov. aby zvládli pohyby ľadu a zvýšili jeho nosnosť a pevnosť, miešajú ho s drevnou múčkou, granulami plastov a sklenými vláknami. Len 6 až 12 percent drevných vlákien dokáže zvýšiť pevnosť ľadu až o 300 percent - lenže zatiaš len v laboratóriu... Snáď tento nový materiál jedného dňa nahradí v oblasiach večného ľadu betón.
 

(c)2002 Dáška Škriteková a Milan Smieško