Vznik striedavého prúdu

          Keď nejaký vodič koná v magnetickom poli, ktoré sa s časom nemení, periodický pohyb, indukuje sa v ňom s časom periodicky sa meniaca elektromotorická sila. Keď je vodič uzavretý alebo pripojený ku kondenzátoru, táto elektromotorická sila vyvoláva v ňom s časom tiež periodicky meniaci sa prúd, v tomto prípade prúd striedavý. Jednoduchý prípad striedavého prúdu, harmonický prúd, vznikne napríklad vtedy, keď sa rovinná slučka otáča konštantnou rýchlosťou ) v homogénnom magnetickom poli (obr.2).

 Obr.2

Podl'a Faradayovho zákona indukuje sa v slučke elektromotorická sila:

Keď slučka spolu s vonkajším spojením má zanedbatel'nú samoindukciu a ohmický odpor okruhu je R, intenzita prúdu je:

pričom:

        a             

          Väčšia amplitúda striedavej elektromotorickej sily sa dosiahne náhradou slučky cievkou (rotorom) s väčším počtom závitov. Pre odber prúdu z takéhoto zariadenia voľné konce vinutia cievky môžu byť pripojené k dvom od seba izolovaným zberným bronzovým krúžkom, ktorých sa dotýkajú kovové alebo uhlíkové klzné kontakty.
          Keď sa má striedavý prúd používať pre priemyselné alebo osvetľovacie účely, je potrebné, aby jeho frekvencia bola dosť veľká. V Európe sa používa perióda 50 Hertzov, t.j. 50 periód za sekundu. Takáto frekvencia by pri jednoduchých zariadeniach vyžadovala otáčanie rotora s veľkou frekvenciou, čo naráža na rôzne konštrukčné ťažkosti. Pre túto príčinu sa stroje na výrobu striedavých prúdov pre verejnú potrebu, tzv. generátory striedavých prúdov, konštruujú tak, že frekvencia otáčania sa ich rotora je menšia ako frekvencia vyrábaného striedavého prúdu. Ich pevná časť (stator) i otáčavá časť (rotor) sa skladajú z rovnakého párneho počtu vencovite usporiadaných elektromagnetov (obr.3),

Obr.3

z ktorých každý nasledujúci je v opačnom zmysle ovinutý izolovaným drôtom. Do elektromagnetov rotora sa zavádza jednosmerný prúd z pomocného zdroja takéhoto prúdu, ktorý pri svojom otáčaní indukuje v statore striedavú elektromotorickú silu. Jej frekvencia sa rovná frekvencii otáčania sa rotora znásobenej spoločným počtom párov elektromagnetov statora a rotora.
          Nevýhodou takýchto strojov je, že nimi budená striedavá elektromotorická sila nemá presne harmonický priebeh, takže obsahuje vyššie harmonické zložky, ktoré sa niekedy nepriaznivo.