Nová generácia cédečiek


Záznam informácií prešiel v posledných desiatkach rokov radikálnymi zmenami od diernych štítkov až po CD-ROM-y. Výskumníci z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) v Tennessee (USA) už predpokladajú, z čoho bude vyrobený nový nosič informácií. Tým zázračným materiálom by mal byť tenký film z komplexu organických molekúl.

Našli totiž takú "zmes", že môžu vytvárať reverzibilné (vratné) zmeny elektrického odporu v oblastiach s rozmermi molekúl. To je nevyhnutnou podmienkou na výrobu nosiča, na ktorom sa budú dať dáta zmazať a znovu zapisovať. Aj iné výskumné tímy objavili podobné materiály, v ktorých možno meniť vodivosť, no zmazanie neprebieha jednoduchými procesmi ako zahriatie, osvetlenie laserom či elektrickým napätím. Čiže procesy, ktoré prebiehajú pri zápise dát, nie sú dostatočne reverzibilné. Súčasný záujem o organické materiály ako nosiče informácie podmieňuje aj ich neuveriteľné zvýšenie dátovej kapacity. Na CD-ROM s vrstvou materiálu vynájdeného v ORNL sa zmestí 1014 bitov na cm2, čo je miliónkrát viac ako pri súčasných CD-ROM-och. Samozrejme, že vyriešenie otázky zápisu a čítania dát s touto hustotou vôbec nebude jednoduchý problém. No to už vedci veľkodušne prenechávajú inžinierom.

Na cédečko, ktoré by malo na povrchu nanesenú vrstvu organických molekúl, by sa zmestilo až miliónkrát viac informácií ako na v súčasnosti dostupných nosičoch.Tím z ORNL experimentoval s tenkým filmom vytvoreným z dvoch organických molekúl, nanesených na grafitovej doske. Na aplikovanie elektrického poľa na jednotlivé miesta tohto filmu (oblasti s rozmerom molekúl) museli použiť tunelový mikroskop. Pri potenciálovom rozdiele 3,2 voltu medzi hrotom mikroskopu a vzorkou, došlo vo vzorke k zmene vodivosti o 4 rády (desaťtisíckrát). Na túto zmenu bolo potrebné aplikovať na vzorku 80 nanosekúnd elektrické pole. Reverzná transformácia prebehla jednoduchou zmenou polarity napätia, čiže pôsobením napätia – 4,5 voltu počas 50 nanosekúnd. Pomocou elektrónového mikroskopu zistili, že nevodivý film je kryštalický a vodivý amorfný. Použité molekuly majú elektrický dipólový moment (sú to elektrické dipóly), takže vedci predpokladajú, že príčinou týchto zmien je orientácia dipólových momentov, tým aj molekúl a zmena priestorového usporiadania.

V ďalších krokoch na ceste ku komerčnému využitiu sa bude musieť nájsť materiál, pri ktorom je zmena vodivosti čo najväčšia a zistiť, aká je bezpečnosť uložených dát. Organické materiály sú samy osebe pomerne nestabilné a podliehajú mnohým procesom, ktoré nenastávajú pri oveľa menších anorganických molekulách. Navyše môže tiež dochádzať k vzájomnému ovplyvňovaniu jednotlivých bodov, ktoré budú mať zmenenú vodivosť a už sama difúzia môže znemožniť záznam dát, prípadne znížiť ich hustotu. Asi by to nebolo príliš lákavé, keby ste svoje cédečka museli skladovať a používať pri nižšej teplote (čím sa dá tiež obmedziť vplyv difúzie).

Problémov je teda ešte dosť, ale už teraz je dosiahnutý výsledok veľmi sľubný.