Ľudské oči sú len nástrojom videnia. Zvyšok je výsledkom práce nášho mozgu. To čo vidíme pomocou očí sa prenáša za pomoci zrakových nervov do mozgu vo forme nervových signálov. Ten následne tieto signály spracováva a vyhodnocuje. Interpretácia týchto signálov je vlastne výsledok nášho videnia sveta.

Oko v podstate funguje ako fotoaparát. Pomocou spojky vytvára malý prevrátený obraz všetkého toho, čo sa nachádza pred ním.

Dúhovka určuje množstvo svetla, ktoré vstupuje do oka. Keď vojdeme do tmavej miestnosti, otvor uprostred dúhovky (zornica) sa zväčší. Naopak ak vojdeme do miestnosti kde je veľa svetla, dochádza k zmenšeniu zornice.

Na zaostrovaní svetelných lúčov sa najviac podieľa rohovka a očný mok, ktorý sa nachádza za ňou.

Spojka samostatná len doostruje. Nepohybuje sa ako šošovka vo fotoaparáte alebo v  premietačke, ale namiesto toho sa splošťuje a rozťahuje.

Sietnica predstavuje "tienidlo", ktoré zachytáva obraz. Obsahuje milióny buniek citlivých na svetlo, ktoré vysielajú prostredníctvom zrakového nervu signál do mozgu.

Oči niektorých ľudí nedokážu vytvoriť jasne zaostrený obraz na sietnici. K odstráneniu tohto problému sú potrebné okuliare alebo kontaktné šošovky.

Krátkozrakosť

V krátkozrakom oku sa očná šošovka nedokáže sploštiť pri pohľade na vzdialené predmety. Svetelné lúče sa príliš lámu a pretínajú sa pred sietnicou. Tento problém odstránia okuliare s rozptylkami.

Ďalekozrakosť

V ďalekozrakom oku sa očná šošovka nedokáže dostatočne roztiahnuť pri pohľade na blízke predmety. Svetelné lúče nie sú dostatočne zalomené a preto sa pretínajú za sietnicou. Tento problém odstránia okuliare so spojkami.