Keď sa zrazí tenisová loptička s raketou.

V tenise možno objaviť veľa situácií opísateľných a vysvetliteľných pomocou mechanických zákonitostí. Vyskytujú sa najmä pri styku rakety s loptičkou pri údere.

Pohyb loptičky po údere závisí od viacerých činiteľov.

Medzi nimi majú svoje miesto aj vlastnosti rakety. Preto sa v tenise veľa diskutuje o výbere rakety. Vlastnosti rakety sú dané jej fyzikálnymi parametrami, ktorými sú veľkosť, tvar, umiestnenie ťažiska, pružnosť výpletu a hmotnosť. Vo všeobecnosti platí že raketa s vyššou hmotnosťou s ťažiskom bližšie k jej hlave - t.j. ďalej od držadla, kladie väčšie nákroky na silu tenistu a v dôsledku toho viac hráča vyčerpáva. Umožňuje však silnejší či tiež tvrdší úder.

Fyzikálne to má svoje zdôvodnenie, ktoré možno odvodiť zo zákonitostí platiacich pre zraz telies. Výsledkom zrazu tenisovej rakety a lopty pri údere je zmena pohybového stavu lopty. Tá po ukončení zrazu má nový vektor rýchlosti, ktorý určuje ďalší let lopty a aj úspešnosť úderu.

Z fyziky vieme, že pri zrážke dvoch telies sa v krátkom čase podstatne mení ich pohybový stav. V momente, ako sa telesá dotknú, začína jedno na druhé pôsobiť. Sily vzájomného nárazu spôsobujú určitú deformáciu obidvoch telies, ktorá je úmerná veľkosti týchto síl. Táto deformácia narastá až do okamihu, keď sa rýchlosti telies vyrovnajú. Vtedy je deformácia najväčšia. Pohybový stav telies pred zrazom charakterizuje ich hybnosť, ktorá je definovaná ako súčin hmotnosti a rýchlosti:

H = m . v

Sám zraz telies je charakterizovaný prenášaním hybnosti. V prípade tenisového úderu sa hybnosť rakety prenáša na loptu. Spôsob prenesenia závisí od veľkosti deformácie rakety a lopty. Kedže deformácia obidvoch týchto telies je pružná, kinetická energia lopty sa premení na elastickú energiu, ktorá sa spätne premení na kinetickú energiu lopty po jej odraze. Táto premena energuie pri danej hybnosti lopty závisí od hybnosti rakety. Časť hybnosti rakety sa zužitkuje na zastavenie pohybu lopty proti rakete, pričom dochádza k spomínanej premene kinetickej energie lopty na elastickú. Zvyšok hybnosti sa prenesie na loptu. Vzhľadom na to je rýchlosť lopty po údere priamoúmerná hybnosti rakety, ktorá zas priamoúmerne závisí od jej hmotnosti.

Tým sme vysvetlili, prečo je na dosiahnutie čo najväčšej rýchlosti lopty výhodnejšia raketa vyššej hmotnosti. Pritom je jej hmotnosť využitá o to viac, o čo je jej tažisko bližšie k miestu dopadu lopty na výplet rakety. K uvedeným úvahám ešte dodajme, že k pôsobeniu rakety na loptu, prenesením hybnosti sa pridáva ešte sila, ktorú tenista vyvíja v priebehu zrazu rakety a lopty. To vysvetľuje, prečoje pri tenisových úderoch potrebný náprah - zabezpečí to väčšie rozhýbanie rakety a tým aj dosiahnutie potrebnej miery jej hybnosti.