Čím je Snowboarding príbuzný lyžovaniu?


Podobnosť snowboardingu lyžovaniu, ako ho niektorí začali vnímať, mnohí považujú za zdanlivú a tvrdia, že svojou podstatou sa viac podobá windsurfingu. Viacerí ktorí to slúsili hovoria o výnimočnom zážitku spočívajúcom v úžasnom pocite sklzu a radosti z pohybu. Sú však aj takí ktorí ho odmietajú so zdôvodnením že lyžovaniu sa nič nevyrovná.

Čím je však snowboarding príbuzný lyžovaniu z fyzikálneho hľadiska a s akými fyzikálnymi javmi sa spája?

Nebudeme sa zaoberať všetkými disciplínami tohto športu osobitne. Ich základnú charakteristiku možno uviesť v rámci dvoch skupín:
Prvá skupina, tzv. alpské disciplíny - Pohybovým obsahom tejto skupiny (race carving), ku ktorým patrí paralelný, obrovský a super obrovský slalom, je zdolávanie slalomových tyčí.
Druhá skupina (free style) - Vyznačuje sa väčšou variabilnosťou a pestrosťou pohybových prvkov. Disciplínami tejto skupiny je predovšetkým priamy skok a U - rampa.

Zjavná príbuznosť snowboardingových disciplín so zjazdovým lyžovaním je fakt, že hnacou silou je gravitačná sila, ktorá spôsobuje kĺzanie po snehu. Z neho vyplýva, že zvládnutie jazdy na snowboarde znamená vedieť si poradiť s pohybovým účinkom sily tiaže tak, aby sa dynamická rovnováha, teda rovnováha pri pohybe.

Aj niektoré ďalšie fyzikálne princípy sú podobné. Z nich je veľmi dôležité napr. dosiahnutie zatáčania smeru jazdy prenášaním zaťaženia z jedného chodidlá na druhé a využívanie želaného pôsobenia sily reakcie podložky jazdou na hrane. V tom je bezpochybne snowboarding veľmi blízky lyžovaniu. Významným momentom fyzikálnej príbuznosti zjazdového lyžovania a snowboardingu je že snowboard má viaceré znaky zjazdovej lyže. To je predovšetkým bočné vykrojenie, ktorému sa odborne hovorí telemarský tvar, a ktoré znamená že v strede lyža aj snowboard sú najužšie. To umožňuje v obidvoch prípadoch dosiahnuť, že preklopenie obidvoch prostriedkov na hranu znamená zmenu smeru pohybu - zatáčanie. Tak ako pri zjazdových lyžiach aj pri snowboarde sa sledujú mechanické vlastnosti. Sú dané jeho stavbou a konštrukciou a významne ovplyvňujú jazdné vlastnosti, ktorými sú vodivosť, točivosť a správanie v oblúku.

Výraznou odlišnosťou snowboardingu a zjazdového lyžovania je postavenie chodidiel. To spôsobuje odlišnosti v niektorých mechanických charakteristikách pohybu a prejavuje sa rozdielmi v symetrii zaťažovania pohybového aparátu, najmä dolných končatín. Kým chodidlo lyžiara - zjazdára - je viazaním spojené s lyžou tak, aby ich pozdĺžne osi mali rovnaký smer, pri snowboardingu je smer chodidla daný viazaním, ktoré zviera s pozdĺžnou osou snowboardu uhol - predná noha 10 - 58 stupňov, zadná noha 0 - 55 stupňov. Závisí to od disciplíny ale aj od anatomických osobitostí lyžiara.

Aj keď snowboarding a zjazdové lyžovanie nieje to isté, určitá príbuznosť a to aj z hľadiska fyziky tu je.