Má brankár šancu chytiť pokutový kop?

Predtým ako sa budeme venovať tejto otázke položme si inú:

Aká rýchla je futbalová lopta?

Akú rýchlosť má tvrdá strela ktorá rozvlní sieť alebo zaduní na žrdi bránky. V populárnej tlači sa objavila rýchlosť 200 km/h. Iné tvrdenia sú skromnejšie, okolo 100km/h. V reáli sa maximálne rýchlosti tých najtvrdších strelcov pohybujú okolo 70 km/h.

Je to teda hodnota ktorá ostáva v tieni rýchlosti motorových vozidiel a futbalový fanúšik je asi sklamaný. Treba si však uvedomiť, že kým auto sa rozbieha v priebehu niekoľkých sekúnd, futbalista pôsobí pri kope na loptu len niekoľko stotín sekundy. Kedže udelená rýchlosť je výsledkom impulzu sily, pri uvedenom čase pôsobenia na loptu, musí byť sila značná. Jej veľkosť možno odmerať, alebo s použitím príslušných fyzikálnych vzťahov a údajov o trvaní kontaktu s nohy s loptou vypočítať.

Akú šancu má brankár chytiť pokutový kop?


Popri rýchlosti je východiskovým faktom vzdialenosť, ktorú lopta prekoná zo značky pokutového kopu, po miesto kde ju treba chytiť. Hodnotami týchto dvoch fyzikálnych veličín je daná aj tretia hodnota a to hodnota času, ktorý uplynie od vystrelenia lopty po jej chytenie. To je čas za ktorý brankár musí postaviť do dráhy lopty niektorú časť svojho tela.

Je jasné, že do hry vstupuje schopnosť brankára, ktorej sa hovorí reakčný čas alebo reakčná rýchlosť. Vo všeobecnosti pod týmito slovami treba rozumieť čas, ktorý uplynie od zaevidovania určitého podnetu či signálu až po motorickú odpoveď. Výskumy ukázali že reakčný čas pri optickom podnete sa pohybuje v intervale od 0,2 do 0,3 s.

Stačí tento čas aby bol brankár rýchlejší ako lopta?

Odpoveď na túto otázku si vyžaduje vypočítať čas, za ktorý lopta uvažovanú dráhu absolvuje. Na jeho výpočet použijeme známy vzorec:
t=s/v

, kde t je čas, s je dráha (pri pokutovom kope je s=11m) a rýchlosť je 70km/h. Z uvedených hodnôt nám vychádza čas okolo 0,6s (0,636s). Zdá sa že uvedené hodnoty reakčného času by mali stačiť brankárovi aby reagoval.

Celá táto úvaha má však dva háčiky:

1. Uvedenie lopty do pohybu kopom nemusí byť jednoznačným signálom pre brankára.

2. Kým vo výskume reakčného času, ktorý sme spomínali, stačila pohybová odpoveď na takmer zanedbateľne krátkej dráhe, u brankára je to zvyčajne jeho premiestnenie zo stredu brány ku niektorej z tyčí, čo je vyše 3 m. Čas za ktorý prekoná brankár túto vzdialenosť treba propočítať k reakčnému času. Za aký čas možno zvládnuť 0,3 m? Najrýchlejší šprintéri to zvládnu za asi 0,3s. Brankár ich síce prekonáva iným spôsobom ale jeho čas nemôže byť zásadne odlišný.

Vychádza nám že ak by brankár chytal pokutový kop tak, že by reagoval na pohyb lopty ako na optický signál, nemohol by prakticky stihnúť postaviť sa jej do cesty. A tak chytanie pokutového kopu ostáva viac vecou intuície, kam lopta poletí. A tak vo veľkej miere platí, že pokutový kop nemožno chytiť, možno ho len zle kopnúť.